  • Mfr # Q150CL/MC-ETG
  • Zoro # G2655834
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
150 W
Bulb Base Type
Miniature Candelabra Screw (E11)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Q150CL/MC-ETG
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Light Bulb Dia.
1/2"
Max Overall Bulb Length
3"
Max. Overall Bulb Length
3"
Bulb Dia.
1/2 in
Overall Length
3 in
Details
Item
Halogen Bulb
Voltage
120V AC
Watts
150 W
Bulb Base Type
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
Color Temperature
2950K
Dimmable
Yes
Lumens
2,800 lm
Rated Life
2,000 hr
Light Technology
Halogen
Bulb Primary Application
Stage and Studio
Lighting Technology
Halogen
Average Bulb Life
2000 hr.
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Bulb Technology
Bulb Type
Miniature
Bulb Designation
Q150CL/MC
ANSI Code
ETG
Shatter-Resistant
No
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
Bulb Finish
Clear
Bulb Color Temp.
2950K
Overall Bulb Base Type
Miniature Candelabra Screw
Trade Number
ETG
Overall Bulb Shape
T
Wattage Equivalency
150W HAL
Color Tuning
No
Light Color
White
Color Rendering Index
100
Description
Halogen Bulb, Bulb Base Type Miniature Candelabra Screw (E11), Bulb Beam Angle Not Applicable, Bulb Dia. 1/2 in, Bulb Housing Glass/Metal, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 100, Color Temperature 2950K, Incandescent Wattage Equivalency Not Applicable, Lumens 2,800 lm, Light Technology Halogen, Overall Length 3 in, Shatter-Resistant No, Trade Number ETG, Voltage 120V AC, Watts 150 W, Rated Life 2,000 hr, Bulb Finish Clear, Dimmable Yes, Light Color White, ANSI Code ETG