  • Mfr # LED5.5LS3/827
  • Zoro # G5005065
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
5.5 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LED5.5LS3/827
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Bulb Dia.
1 1/2 in
Overall Length
4 1/2 in
Length
4-7/16 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
5.5 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
2700K
Dimmable
No
Lumens
450 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
Light Distribution
Omnidirectional
Bulb Type
Standard
Bulb Beam Angle
240 Degrees
Color Rendering Index
80
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Finish
Frosted
High Output
No
Wattage Equivalency
40W INC/9 to 11W CFL
Bulb Power Source
Direct Wired
Standards
cULus
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
For Enclosed Fixtures
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 104 Degrees F
Light Appearance
2700-2999K, Soft White
Energy Star Compliant
Yes
Rough Service
Type
Standard
Bulb Designation
LED5.5LS3/827
Three-Way
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
Light Color
White
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
No Dimming
Lighting Certification
ENERGY STAR
Incandescent Wattage Equivalency
40 W