  • Mfr # LED5.5LS3/850
  • Zoro # G5005056
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
5.5 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LED5.5LS3/850
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Overall Length
4 1/2 in
Bulb Dia.
1 1/2 in
Length
4-7/16 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
5.5 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
5000K
Dimmable
No
Lumens
450 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
Rough Service
No
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 104 Degrees F
Bulb Beam Angle
240 Degrees
Light Distribution
Omnidirectional
Bulb Power Source
Direct Wired
Color Rendering Index
80
Type
Standard
Wattage Equivalency
40W INC/9 to 11W CFL
Light Appearance
5000K and Above, Daylight
For Enclosed Fixtures
Bulb Type
Standard
Standards
cULus
High Output
Three-Way
Bulb Designation
LED5.5LS3/850
Bulb Primary Application
General Purpose
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Energy Star Compliant
Yes
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Light Color
White
Shatter-Resistant
Lighting Certification
ENERGY STAR
Dimming Method
No Dimming
Dimming Type
No Dimming
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Lumen Selectable
Incandescent Wattage Equivalency
40 W