  • Mfr # LED10/DR303/827W
  • Zoro # G5212934
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
10 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
BR30
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LED10/DR303/827W
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Bulb Dia.
3 3/4 in
Overall Length
5 1/3 in
Length
5.4 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
10 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
BR30
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
2700K
Dimmable
Yes
Lumens
700 lm
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Bulb Type
Reflector
Standards
cULus
Bulb Beam Angle
120 Degrees
Energy Star Compliant
Yes
Three-Way
No
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
Bulb Power Source
Direct Wired
High Output
No
Bulb Primary Application
Flood
Bulb Finish
Frosted
Bulb Designation
LED10DR30V/827W
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 104 Degrees F
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Light Distribution
Flood
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Wattage Equivalency
65W INC
Color Rendering Index
80
For Enclosed Fixtures
Rough Service
Type
Flood & Spot
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Light Color
White
Shatter-Resistant
Lighting Certification
ENERGY STAR
Dimming Method
Continuous Dimming
Dimming Type
0-10V
Lumen Selectable
Incandescent Wattage Equivalency
65 W