  • Mfr # LED10DR303/830W
  • Zoro # G5212541
Voltage
120V AC
Watts
10 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
BR30
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED10DR303/830W
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Overall Length
5 1/3 in
Bulb Dia.
3 3/4 in
Length
5-13/32 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
10 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
BR30
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
3000K
Lumens
700 lm
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Type
Flood and Spot
Color Rendering Index
80
Light Distribution
Flood
For Enclosed Fixtures
Frosted
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Energy Star Compliant
Yes
Light Appearance
3000-3999K, Warm White
Bulb Designation
LED10DR30V/830W
Bulb Beam Angle
120 Degrees
High Output
No
Bulb Primary Application
Flood
Rough Service
Standards
cULus
Bulb Type
Reflector
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 104 Degrees F
Bulb Power Source
Direct Wired
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Wattage Equivalency
65W INC
Three-Way
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
Light Color
White
Dimming Type
0-10V
Lighting Certification
ENERGY STAR
Dimming Method
Continuous Dimming
Lumen Selectable
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Color Selectable
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
65 W