  • Mfr # ARIASM48RS
  • Zoro # G215764336
/ea
Key Features
Size
4'H x 8'W
Depth
0.5 in
Width
96 in
Features
Accepts Magnets
Board Material
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ARIASM48RS
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
4'H x 8'W
Depth
0.5 in
Width
96 in
Height
48 in
Details
Features
Accepts Magnets
Board Material
Glass
Board Color
Rose
Magnetic or Non-Magnetic
Magnetic
Standards
TAA Compliant
Green Program
BIFMA Level 2 Certified
Description
  • Can be mounted to any surface including, but not limited to, drywall, concrete, and brick.
  • 100% recyclable and made from recycled glass and sand. LEVEL by BIFMA certified.
  • Lower steel support bar doubles as integrated magnetic marker storage.
  • Premium 1⁄4" glass floats just 1⁄2" off the wall.