  • Mfr # ES32LX11
  • Zoro # G8476931
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
18 V DC
Cutting Capacity/Material
500 MCM Aluminum, 500 MCM Copper
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Series
Gator
Battery Included
6CCJ3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ES32LX11
Country of Origin
Germany
Dimensions
Tool Length
14 in
Overall Length
14 in
Maximum Compatible Wire/Cable Diameter
500 kcmil
Overall Width
2.875 in
Overall Height
15 in
Manufacturer Warranty Length
7 yr
Details
Item
Cordless Cable Cutter
Voltage
18 V DC
Cutting Capacity/Material
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Series
Gator
Battery Included
6CCJ3
Tool Weight
5 lb
Includes
32mm Soft Metal Cable Cutter; 120V Charger; (2) 2.0Ah Batteries
Corded/Cordless
Cordless
Battery Pack Replacement
Corded/Banded
Cordless
Standards
UL Listed
Features
120V AC Corded Adapter in Place of Batteries and Charger, Cuts Basket Style Cable Tray Wires in 2 sec, Cutting Head Rotates 350 Degrees , Equipped with Bluetooth Communication Enabled Via the Greenlee Gator Eye App, LED Display Screen Communicating Pressure and Battery Levels as Well as Tool Diagnostics with Real-Time Tool Feedback, LED Work Light Illuminates Dark Work Areas, One Trigger Controls All Tool Functions, Overmolded Tacky Grip Areas, Smart Chargers Control the Charging Current, Tools Automatically Retract When the Cutting Cycle is Complete, Uses Bio-Degradable Oil
Battery Capacity
2 Ah
Cutting Head Type
Scissor
Included Battery Part Number
Maximum Cutting Capacity - Cable
500 kcmil Copper/Aluminum
Cutting Capacities
500 kcmil Copper or Aluminum Cable
Includes Batteries
Yes
Tool Series
Grip Style
Tacky
Number of Batteries Included
2
Handle Type
Inline
Includes Charger
Yes
Grip Material
Rubber
Product Type
Cable Cutter
Head Rotation
350 Degrees
Jaw Capacity
32 mm
Cordless Tool Kit Contents
Bare Tool, Charger, (2) Batteries
Power Source
Battery Platform
Makita 18V LXT
Description
Cordless Cable Cutter, Battery Platform Makita 18V LXT, Product Type Cable Cutter, Cutting Capacities 500 kcmil Copper or Aluminum Cable, Handle Type Inline, Cutting Head Type Scissor, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Charger, (2) Batteries, Battery Capacity 2 Ah, Includes Batteries Yes, Voltage 18 V DC, Compatible Battery Grainger Part Number 6CCJ3, Maximum Compatible Wire/Cable Diameter 500 kcmil