  • Mfr # ESC85LX11
  • Zoro # G8477029
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
18 V DC
Cutting Capacity/Material
4 in Communications Cable
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Series
Gator
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ESC85LX11
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
21 in
Tool Length
13 in
Maximum Compatible Wire/Cable Diameter
4 in
Overall Height
13 in
Manufacturer Warranty Length
7 yr
Overall Width
3.125 in
Details
Item
Cordless Cable Cutter
Voltage
18 V DC
Cutting Capacity/Material
4 in Communications Cable
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Series
Gator
Features
Corded/Cordless
Cordless
Battery Included
6CCJ3
Battery Capacity
4 Ah
Corded/Banded
Cordless
Battery Pack Replacement
6CCJ3
Standards
UL Listed
Tool Weight
15.2 lb
Includes
120V DC Charger
Primary Application
Underground Power and Communication Cables
Handle Type
Pistol Grip
Includes Batteries
Yes
Cordless Tool Kit Contents
Bare Tool, Charger, (2) Batteries
Cutting Head Type
Guillotine
Head Rotation
350 Degrees
Power Source
Includes Charger
Yes
Battery Platform
Makita 18V LXT
Product Type
Cable Cutter
Tool Series
Grip Style
Tacky
Grip Material
Rubber
Maximum Cutting Capacity - Cable
3 3/8 in Copper/Aluminum
Included Battery Part Number
Cutting Capacities
4 in Communications Cable
Number of Batteries Included
2
Jaw Capacity
85 mm
Description
Cordless Cable Cutter, Battery Platform Makita 18V LXT, Product Type Cable Cutter, Cutting Capacities 4 in Communications Cable, Handle Type Pistol Grip, Cutting Head Type Guillotine, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Charger, (2) Batteries, Battery Capacity 4 Ah, Includes Batteries Yes, Voltage 18 V DC, Compatible Battery Grainger Part Number 6CCJ3, Maximum Compatible Wire/Cable Diameter 4 in