G.W. Schultz Tool End Mill, AlTiN, 0.750" Shank dia., Carbide GS30750X
End Mill, AlTiN, 0.750" Shank dia., Carbide (Discontinued)
  • Mfr # GS30750X
  • Zoro # G3025290
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GS30750X
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.7500"
Length of Cut
1.500 in
Shank Dia.
0.750 in
Overall Length
4.000 in
Corner Radius
0.000 in
Milling Dia.
0.7500 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single End
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
Micro Grain
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Yes
Item
End Mill
Helix Angle
30 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Application
Roughing
Stainless (M) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Finish
AlTiN
End Mill Style
Square
List Number
GS3
Non Ferrous (N) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Decimal Inch
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Micro Grain
Finish - Machining
AlTiN
Description
End Mill, 0.7500 in Milling Dia., AlTiN, Straight, Length of Cut 1.500 in, Overall Length 4.000 in, Shank Dia. 0.750 in