G.W. Schultz Tool End Mill, AlTiN, 1.000" Shank dia., Carbide GSL31000X
End Mill, AlTiN, 1.000" Shank dia., Carbide (Discontinued)
  • Mfr # GSL31000X
  • Zoro # G3025421
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GSL31000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
1.0000"
Length of Cut
2.250 in
Shank Dia.
1.000 in
Overall Length
5.000 in
Corner Radius
0.000 in
Milling Dia.
1.0000 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single End
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
Micro Grain
End Mill Style
Square
Helix Angle
30 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
List Number
GS3
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
End Mill Application
Roughing
Finish
AlTiN
Cast Iron (K) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Item
End Mill
Cutting Direction
Right Hand
Stainless (M) Compatibility
Material Grade - Machining
Micro Grain
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Decimal Inch
Finish - Machining
AlTiN
Description
End Mill, 1.0000 in Milling Dia., AlTiN, Straight, Length of Cut 2.250 in, Overall Length 5.000 in, Shank Dia. 1.000 in