G.W. Schultz Tool End Mill, ZrN, 0.750" Shank dia., Carbide RFASU30750Z
End Mill, ZrN, 0.750" Shank dia., Carbide (Discontinued)
  • Mfr # RFASU30750Z
  • Zoro # G3029551
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RFASU30750Z
Milling Diameter
0.7500"
Length of Cut
1 in
Shank Dia.
3/4 in
Overall Length
4 in
Neck Length
1 5/8 in
Corner Radius
0.000 in
Milling Dia.
3/4 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single End
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Item
Square End Mill
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
Yes
End Mill Style
Square
List Number
RFA3
Steel (P) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Application
Roughing
Helix Angle
30 Degrees
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Finish
ZrN
Super Alloy (S) Compatibility
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Micrograin
Finish - Machining
ZrN
Description
Square End Mill, 3/4 in Milling Dia., ZrN, Straight, Length of Cut 1 in, Overall Length 4 in, Shank Dia. 3/4 in