G.W. Schultz Tool End Mill, ZrN, 1.000" Shank dia., Carbide RFAL31000Z
End Mill, ZrN, 1.000" Shank dia., Carbide (Discontinued)
  • Mfr # RFAL31000Z
  • Zoro # G3029533
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RFAL31000Z
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
1.0000"
Length of Cut
2 1/2 in
Shank Dia.
1 in
Overall Length
6 in
Corner Radius
0.000 in
Milling Dia.
1 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single End
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Stainless (M) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
End Mill Style
Square
Finish
ZrN
Steel (P) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Non Ferrous (N) Compatibility
List Number
RFA3
Hardened (H) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Item
Square End Mill
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Micrograin
Finish - Machining
ZrN
Description
Square End Mill, 1 in Milling Dia., ZrN, Straight, Length of Cut 2 1/2 in, Overall Length 6 in, Shank Dia. 1 in