  • Mfr # HBR4836123-3A-WW-PB
  • Zoro # G3469755
/ea
Key Features
Shelving Type
Add-On
Depth
36 in
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
11,400 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBR4836123-3A-WW-PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
36 in
Height
123 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
36 in
Upright Width
1 1/2 in
Upright Depth
2 15/16 in
Footplate Width
3 1/2 in
Footplate Depth
2 1/4 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Add-On
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
11,400 lb
Decking Material
Steel Wire
Finish
Powder Coated
Color
Marine Blue/ Light Gray
Item
Bulk Storage Rack
Shelving Post Gauge
14
Beam Capacity
Includes
(2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels
Gauge
14 ga
Upright Load Capacity @ 24 in
Load Capacity per Shelf
Whole Unit Load Capacity
Upright Gauge
14 ga
Beam Color
Light Gray
Post Gauge
Number of Beams
6
Frame Material
Duty Rating
Heavy-Duty
Upright Load Capacity @ 36 in
Upright Color
Blue
Frame Finish
Powder Coated
Shelving Configuration
Mobility
Stationary
Beam Gauge
Includes Mounting Hardware
No
Includes Decking
Yes
Decking Style
Wire
Number of Uprights
2
Upright Finish
Shelf Adjustment Increments
3 in
Decking Finish
Beam Style
Step
Mounting Hardware Required
No
Shelf Gauge
6 ga
Beam Finish
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 48 in, Overall Depth 36 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,800 lb, Load Capacity 11,400 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 6, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels