  • Mfr # HRR4836123-4S-PB
  • Zoro # G3467305
/ea
See details
Key Features
Overall Depth
36 in
Overall Height
123 in
Number of Spindles
4
Material
Steel
Finish
Powder Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HRR4836123-4S-PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
48 in
Overall Depth
36 in
Overall Height
123 in
Height
123"
Width
48"
Depth
36"
For Maximum Spool Diameter
24 in
Details
Item
Reel Rack Starter
Number of Spindles
4
Material
Steel
Finish
Powder Coated
Color
Blue/Gray
Type
4-Axle Starter
Construction
Number of Openings
0
Includes
Axle Brackets, (4) 2 3/8 in O.D. Axles
Load Capacity
6,000 lb
Load Capacity per Level
2,000 lb
Whole Unit Load Capacity
Rack Configuration
Starter
For Maximum Number of Spindles
Duty Rating
Heavy-Duty
Adjustment Type
Bracket
Description
Reel Rack Starter, Adjustment Type Bracket, Color Blue/Gray, Finish Powder Coated, Material Steel, Overall Depth 36 in, Overall Height 123 in, Overall Width 48 in, Whole Unit Load Capacity 6,000 lb, Load Capacity per Level 2,000 lb, Includes Axle Brackets, (4) 2 3/8 in O.D. Axles, For Maximum Number of Spindles 4, Heavy-Duty Duty Rating, 24 in For Maximum Spool Diameter, Number of Spindles 4, Rack Configuration Starter