  • Mfr # 855C18PL-AM
  • Zoro # G2125378
/ea
Key Features
Cabinet Style
Combo Wardrobe
Duty Rating
Medium Duty
Load Capacity per Shelf
250 lbs
Door Type
Standard
Lock Type
Keyed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
855C18PL-AM
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
78 in
Overall Depth
18 in
Overall Width
36 in
Cabinet Height Range
Full Height
Panel Material Thickness
20 ga
Shelf Material Thickness
22 ga
Height of Cabinet
78 in
Depth of Cabinet
18 in
Width of Cabinet
36 in
Details
Cabinet Style
Combo Wardrobe
Duty Rating
Medium Duty
Load Capacity per Shelf
250 lbs
Door Type
Standard
Lock Type
Keyed
Door Locking Points
3 Points
Number of Shelves
4
Number of Drawers
0
Item
Storage Cabinet
Cabinet Material
Antimicrobial Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Material
Steel
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) Certified
Includes
(1) Full Width Top Shelf, (1) Half Width Coat Rod, (3) Half Width Shelves, Center Partition, Hooks
Shelf Capacity
Number of Doors
2
Assembled/Unassembled
Unassembled
Series
800
Color
Light Gray
Method of Construction
Bolted; Welded
Base Type
Frame
Body Panel Type
Solid
Shelf Adjustment Increments
2 in
Material - Cabinets
Antimicrobial Steel
Includes Keys
Yes
Door Handle Type
Swing
Locking Cabinet
Yes
Number of Keys
2
Mobility
Stationary
For Use Indoors/Outdoors
No
Cabinet Finish
Antimicrobial Powder Coated
Item - Storage Cabinets
Storage Cabinet
Shelf Adjustability
Adjustable
Includes Hanging Rod
Cabinet Locking Mechanism
Casters Included
No
Finish - Cabinets
Powder Coated
Number of Cabinet Shelves
4
Description
Storage Cabinet, Base Type Frame, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Light Gray, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Solid, Duty Rating Medium Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Unassembled, Load Capacity per Shelf 250 lb, Lock Type Keyed, Mobility Stationary, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 18 in, Overall Height 78 in, Overall Width 36 in, Audit Trail Storage None