  • Mfr # 415S24M-ME
  • Zoro # G7738367
/ea
See details
Key Features
Width of Cabinet
36 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
72 in
Number of Shelves
4
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
415S24M-ME
Country of Origin
United States
Dimensions
Width of Cabinet
36 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
72 in
Overall Cabinet Width
36"
Overall Cabinet Height
72"
Overall Cabinet Depth
24"
Cabinet Height Range
Full Height (59" and Taller)
Overall Width
36 in
Overall Height
72 in
Shelf Material Thickness
22 ga
Door Material Thickness
22 ga
Panel Material Thickness
Overall Depth
24 in
Details
Number of Shelves
4
Color
Black
Material
Steel
Mobile/Stationary
Mobile
Number of Doors
2
Door Type
Solid
Item
Storage Cabinet
Duty Rating
Commercial
Caster Configuration
(4) Swivel with Brakes
Number of Cabinet Shelves
Includes
(2) keys; Casters
Gauge
22
Caster Type
(4) Swivel with Locks
Item - Storage Cabinets
Storage Cabinet
Finish - Cabinets
Powder Coated
Locking Points
3 Points
Shelf Capacity
200 lb
Cabinet Locking Mechanism
Keyed
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) Certified
Cabinet Color
Cabinet Strength Rating
Commercial
Assembled/Unassembled
Unassembled
Material - Cabinets
Steel
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
No. of Drawers
0
Cabinet Handle Style
Swing
Cabinet Door Type
Standard
Number of Drawers
0
Casters Included
Yes
Cabinet Style
Shelving
Locking Cabinet
Yes
Load Capacity per Shelf
200 lb
Number of Keys
2
Shelf Adjustment Increments
2 in
Mobility
Mobile
Door Locking Points
3
Method of Construction
Welded
Lock Type
Keyed
Frame Assembled
Unassembled
Door Handle Type
Swing
Body Panel Type
Solid
Audit Trail Storage
None
Base Type
Casters
Series
400
Shelf Adjustability
Adjustable
Cabinet Finish
Cabinet Material
Includes Keys
For Use Outdoors
No
Cabinet Storage Components
Shelves
Door Opening
180 Degrees
For Use Indoors/Outdoors
No
Description
Storage Cabinet, Base Type Casters, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Black, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Solid, Duty Rating Light Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Unassembled, Load Capacity per Shelf 200 lb, Lock Type Keyed, Mobility Mobile, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 72 in, Overall Width 36 in, Audit Trail Storage None, Cabinet Finish Powder Coated