  • Mfr # 825S24MA-ME
  • Zoro # G9898357
/ea
Key Features
Width of Cabinet
48 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
78 in
Number of Shelves
4
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
825S24MA-ME
Country of Origin
United States
Dimensions
Width of Cabinet
48 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
78 in
Overall Cabinet Depth
24"
Overall Cabinet Width
48"
Cabinet Height Range
Full Height (59" and Taller)
Overall Cabinet Height
84"
Overall Height
78 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Shelf Material Thickness
22 ga
Panel Material Thickness
20 ga
Door Material Thickness
20 ga
Details
Number of Shelves
4
Color
Black
Material
Steel
Mobile/Stationary
Mobile
Number of Doors
2
Door Type
Solid
Item
Storage Cabinet
Duty Rating
Commercial
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Item - Storage Cabinets
Storage Cabinet
Cabinet Door Type
Standard
Cabinet Locking Mechanism
Keyed
Material - Cabinets
Steel
Cabinet Strength Rating
Commercial
Cabinet Style
Shelving
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) Certified
Finish
Powder Coated
Locking Cabinet
Yes
Number of Drawers
0
Casters Included
Yes
Includes
(2) keys; Casters
Caster Configuration
(4) Swivel with Brakes
No. of Drawers
0
Number of Cabinet Shelves
Cabinet Handle Style
Swing
Assembled/Unassembled
Assembled
Cabinet Color
Shelf Capacity
250 lb
Locking Points
3 Points
Gauge
20
Finish - Cabinets
Powder Coated
Caster Type
(4) Swivel with Locks
Method of Construction
Bolted; Welded
Shelf Adjustability
Adjustable
Shelf Adjustment Increments
2 in
Door Handle Type
Swing
Lock Type
Keyed
Cabinet Storage Components
Shelves
Base Type
Casters
Frame Assembled
Assembled
Audit Trail Storage
None
Number of Keys
2
Door Locking Points
3
Series
800
Body Panel Type
Solid
Door Opening
180 Degrees
Cabinet Finish
Includes Keys
Cabinet Material
Load Capacity per Shelf
250 lb
Mobility
Mobile
For Use Outdoors
No
For Use Indoors/Outdoors
No
Description
Storage Cabinet, Base Type Casters, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Black, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Solid, Duty Rating Medium Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Assembled, Load Capacity per Shelf 250 lb, Lock Type Keyed, Mobility Mobile, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 48 in, Audit Trail Storage None, Cabinet Finish Powder Coated