  • Mfr # HBR7224123-3S-WW-PB
  • Zoro # G3468836
/ea
See details
Key Features
Shelving Type
Starter
Depth
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBR7224123-3S-WW-PB
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Width
72 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Starter
Decking Material
Steel Wire
Whole Unit Load Capacity
Upright Load Capacity @ 36 in
Duty Rating
Heavy-Duty
Upright Load Capacity @ 24 in
Shelf Adjustment Increments
3 in
Step
Shelf Gauge
6 ga
Decking Style
Wire
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Starter, Overall Width 72 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,500 lb, Load Capacity 10,500 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 6, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels