  • Mfr # HBR7248123-3S-WW-PB
  • Zoro # G3468818
/ea
See details
Key Features
Shelving Type
Starter
Depth
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBR7248123-3S-WW-PB
Depth
48 in
Height
123 in
Overall Width
72 in
Overall Depth
48 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Starter
Decking Material
Steel Wire
Upright Gauge
Upright Load Capacity @ 24 in
Light Gray
Upright Load Capacity @ 36 in
Shelf Adjustment Increments
3 in
Decking Style
Wire
Shelf Gauge
6 ga
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Starter, Overall Width 72 in, Overall Depth 48 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,500 lb, Load Capacity 10,500 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 6, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels