  • Mfr # 5527-12HG
  • Zoro # G3470945
Overall Width
36 in
Overall Depth
12 in
Overall Height
87 in
Color
Gray
Number of Shelves
9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
5527-12HG
Overall Width
36 in
Overall Depth
12 in
Overall Height
87 in
Bin Width
9 in
Bin Depth
11 in
Bin Height
9 in, 12 in
Details
Color
Gray
Number of Shelves
9
Item
Open Bin Storage Unit
Finish
Powder Coated
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD Certified, Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Gauge
14 ga Posts, 20 ga Shelves
Type
Starter
Whole Unit Load Capacity
800 lbs
Number of Compartments
36
Description
Starter Metal Bin Shelving, Compartment Depth 12 in, Compartment Height 9 in, 12 in, Compartment Width 9 in, Steel, Overall Depth 12 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Number of Compartments 36, Load Capacity 800 lb, Fixed, Gray, Powder Coated, Shelving Configuration Starter