  • Mfr # 770L-SS-12MM X 1/4
  • Zoro # G2997592
/ea
Key Features
Tube Fitting Material
316 Stainless Steel
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow Adapter
Fitting Connection Type
LET-LOK(R) x FNPT
Tube Size
12mm
Pipe Size - Pipe Fitting
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
770L-SS-12MM X 1/4
Country of Origin
Israel
Dimensions
Tube Size
12mm
Pipe Size - Pipe Fitting
1/4 in
Pipe Size
1/4"
Hex Size
13/16 in
Pipe Size (Fittings)
12mm x 1/2"
Thread Size B
1/4-18
Overall Length
36 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side B Pipe Size
Thread Size
1/4-18"
Length
36mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Thread Size 2
Fitting Side 2 Pipe Size
Details
Item
Compression Fitting Elbow
Tube Fitting Material
316 Stainless Steel
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow Adapter
Fitting Connection Type
LET-LOK(R) x FNPT
Max. Pressure
2650 to 6750 psi
Pipe Fitting Connection Type
Standards
ASTM A182, DIN EN10122-5
Basic Pipe Fitting Shape
Elbow
Temp. Range
-425 Degrees to 1200 Degrees F
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Specific Pipe Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Fitting Material
Stainless Steel
Application
Chemical
Fitting Side A Connection Type
Compression
Material Grade
316
Maximum Operating Pressure
6,600 psi
Minimum Operating Temperature
425 Degrees F
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
Compatible Fitting Brands
Let-Lok, Swagelok
System of Measurement
Imperial
Fitting Side B Connection Type
FNPT
Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Sub-Category
Elbows
Pressure (PSI)
2650 To 6750
Connection
Tube
Fitting Side 2 Connection Type
FNPT
Connector Type
Adapter
Fitting Side 1 Connection Type
Compression
Operating Pressure - Maximum
6,600 psi
For Media Type
Air, Chemicals, Non-Potable Water
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
Description
Compression Fitting Elbow, Application Chemical, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type FNPT, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 12 mm, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 6,600 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 36 mm, Specific Fitting Shape 90 Degrees Elbow Adapter, Fitting Side B Pipe Size 1/4 in, Compatible Fitting Brands Let-Lok, Swagelok, Thread Size B 1/4-18