  • Mfr # 763L-SS-12MM X 3/8
  • Zoro # G0824756
/ea
Key Features
Tube Fitting Material
316 Stainless Steel
Specific Fitting Shape
Straight Reducing Connector
Fitting Connection Type
LET-LOK(R)
Tube Size
12mm x 3/8 in
Specific Pipe Fitting Shape
Reducing Union
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
763L-SS-12MM X 3/8
Country of Origin
Israel
Dimensions
Tube Size
12mm x 3/8 in
Hex Size
22 mm
Fitting Side B Tube Outer Diameter
3/8 in
Overall Length
48 13/32 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Length
48.4mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
3/8 in
Details
Item
Compression Fitting Union
Tube Fitting Material
316 Stainless Steel
Specific Fitting Shape
Straight Reducing Connector
Fitting Connection Type
LET-LOK(R)
Specific Pipe Fitting Shape
Reducing Union
Temp. Range
-425 Degrees To 1200 Degrees F
Pipe Fitting Connection Type
Max. Pressure
2650 to 6750 psi
Standards
ASTM A276, ASTM A479, DIN EN10272
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Basic Pipe Fitting Shape
Union
Fitting Side B Connection Type
Compression
Compatible Fitting Brands
Let-Lok, Swagelok
Fitting Side A Connection Type
Compression
Material Grade
316
Maximum Operating Pressure
6,750 psi
Application
Chemical
Fitting Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Minimum Operating Temperature
425 Degrees F
Maximum Operating Temperature
1,200 Degrees F
Fitting Shape
Straight
Sub-Category
Unions
Connection
Tube
Pressure (PSI)
2650 To 6750
Operating Pressure - Maximum
6,750 psi
For Media Type
Air, Chemicals, Non-Potable Water
Operating Temperature - Maximum
1,200 Degrees F
Fitting Side 2 Connection Type
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Connector Type
Adapter
Fitting Side 1 Connection Type
Description
Compression Fitting Union, Application Chemical, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type Compression, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 12 mm, Fitting Side B Tube Outer Diameter 3/8 in, Material Grade 316, Maximum Operating Pressure 6,750 psi, Maximum Operating Temperature 1,200 Degrees F, Overall Length 48 13/32 mm, Specific Fitting Shape Straight Reducing Connector, Compatible Fitting Brands Let-Lok, Swagelok