  • Mfr # H-800KL-SS-L-10MM
  • Zoro # G108436968
Key Features
Ball Material
Stainless Steel
Body Style
Straight
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Pipe Size
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
H-800KL-SS-L-10MM
Country of Origin
Israel
Dimensions
Pipe Size
10 mm
Overall Length
3.07 in
Handle Length
2 in
Nominal Valve Size
3/8 in
Connection Size - Side 2
10 mm
Connection Size - Side 1
10 mm
Details
Ball Material
Stainless Steel
Body Style
Straight
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Connection Type
Instrumentation x Instrumentation
Item
Manual Two-Way Ball Valve
Compliance
Standards
Body Material
Vacuum Service Rating
Not Rated
Connection Type - Side 2
Compression
Maximum Pressure - Steam
Not Rated
Connection Type - Side 1
Compression
3-A Standard Compliance
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Stainless Steel, Nominal Valve Size 3/8 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Vacuum Service Rating Not Rated, Ball Material Stainless Steel, Ball Port Style Full Port, Connection Size - Side 1 10 mm, Valve Ways 2-Way, Connection Size - Side 2 10 mm, Connection Type - Side 1 Compression, Included Mounting Not Applicable