  • Mfr # DNRMV19BK1
  • Zoro # G310925878
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Width
19 in
Depth
19 in
Height
5.3 in
Standards
TAA Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DNRMV19BK1
Country of Origin
Canada
Dimensions
Width
19 in
Depth
19 in
Height
5.3 in
Rack Width
19 in
Rack Height
3U
Details
Item
Rack Shelf
Material
Steel
Standards
TAA Compliant
Finish
Powder Coated
Color
Black Powder Coat
Mounting
Rack
Max. Weight Capacity
300 lb
Series
DNRM
Green Environmental Attribute
Environmentally Friendly
Form Factor
Rack-mountable
Environmentally Friendly
Yes
Maximum Weight Capacity
300 lb
Environmental Compliance
Description
3U Dual-Channel Vented Shelf - 19 in. dp - 300 lbs rated