  • Mfr # EMP003L-20/460V
  • Zoro # G513328230
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Yellow
Phase
3
Voltage
460V AC
Thermal Protection
Included
Number of Speeds
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EMP003L-20/460V
Country of Origin
Japan
Dimensions
For Min. Beam Flange Width
2 9/32 in
Lifting Hook Opening Width
29/32 in
Maximum Lifting Length
20 ft
For Max. Beam Flange Width
4 in
For Minimum Beam Height
3 1/2 in
Details
Color
Yellow
Phase
3
Voltage
460V AC
Item
Mini Electric Chain Hoist
Thermal Protection
Included
Number of Speeds
1
Trolley Speed
N/A - No Motorized Trolley
Controls
Push Button Pendant
Maximum Lifting Capacity
500 lb
Overload Protection Included
Yes
Current at Min. Voltage
0.6 A
Maximum Lift Speed
16 fpm
Headroom
Duty Classification
H4
Mount Type
Push Trolley
Motor Horsepower
3/8 hp
Programmable
Non-Programmable
Minimum Lift Speed
16 fpm
Fixed Lift Speed
Current at Max. Voltage
0.6 A
Lifting Hook Type
Swivel Hook with Safety Latch
Operating Voltage
460V AC
Description
Mini Electric Chain Hoist, Duty Classification H4, Mount Type Push Trolley, Maximum Lifting Capacity 500 lb, Number of Speeds 1, Programmable Non-Programmable, Fixed Lift Speed 16 fpm, Minimum Lift Speed 16 fpm, Maximum Lift Speed 16 fpm, Trolley Speed N/A - No Motorized Trolley, Maximum Lifting Length 20 ft, Current at Minimum Voltage 0.6 A, Current at Maximum Voltage 0.6 A, Motor Horsepower 3/8 hp, Operating Voltage 460V AC, Headroom 12 3/16 in, For Minimum Beam Height 3 1/2 in