  • Zoro # G7102149
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Number of Flutes
3
Radius
0.0050"
Finish - Machining
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G7102149
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Radius
0.0050"
Neck Dia.
0.1020" (2.6 mm)
Neck Length
0.8750" (7/8)
Head Dia.
0.1150"
Radius Center
0.0250"
Head Diameter
0.1150"
Details
Number of Flutes
3
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Coating
UN
Helix Angle
5 Degrees
Measurement System
Inch
Pilot Flare
5
Shoulder Flare
5
Reach
(8x)
Description
0.0050" Radius x 0.1150" Head DIA x 0.8750" (7/8) Neck Length Carbide 5° Flare Back Corner Rounding End Mill, 3 Flutes