  • Zoro # G7256009
/ea
Key Features
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Head Diameter
0.1150"
Overall Length
2.0000" (2)
Finish
UN
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G7256009
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Head Diameter
0.1150"
Overall Length
2.0000" (2)
End Length
0.0600"
Neck Dia.
0.0870" (2.2 mm)
Chamfer Center Diameter
0.1049"
Neck Length
1.0000" (1)
Length of Cut
0.0111"
Chamfer Center Length
0.0655"
Details
Finish
UN
System of Measurement
Inch
Flutes
5
Angle per Side
45
Included Angle
90
Description
0.1150" Head DIA x 1.0000" (1) Neck Length x 45° per side Carbide Back Deburring Mill, 5 Flutes