  • Zoro # G7135015
/ea
Key Features
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
4
Included Angle
90
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
End to Center
0.1080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G7135015
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Chamfer Length
0.0220"
Minor Diameter
0.0910" (2.3 mm)
Radius
0.0060"
Min. Opening Width
0.1040"
End Length
0.0400"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
4
Included Angle
90
End to Center
0.1080"
Max. Opening
0.1350"
Angle per Side
45
SAE or Metric
SAE
Description
0.1350" Max Opening Width x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 90° Included Carbide Plate Chamfer, 4 Flutes