  • Zoro # G7100505
/ea
Key Features
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
2
Included Angle
60
Length of Cut
0.2710"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G7100505
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.2710"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Diameter
0.3125" (5/16)
Details
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
2
Included Angle
60
Center Cutting
Y
Weldon Flat
N
Tip
0.0100"
SAE or Metric
SAE
Angle per Side
30
Type
I
Description
0.3125" (5/16) Shank DIA x 30° per side Carbide Pointed Chamfer Cutter, 2 Flutes