  • Zoro # G7100819
/ea
Key Features
Single End/Double End
Double Ended
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
2
Included Angle
30
Length of Cut
0.4670"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
977615
Zoro #
G7100819
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.4670"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Diameter
0.2500" (1/4)
Details
Single End/Double End
Double Ended
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
2
Included Angle
30
Tip
0.0100"
Type
I
Angle per Side
15
SAE or Metric
SAE
Description
0.2500" (1/4) Shank DIA x 15° per side Carbide Pointed Chamfer Cutter DE, 2 Flutes