  • Zoro # G7239306
/ea
Key Features
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
2
Included Angle
120
Length of Cut
0.0270"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G7239306
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.0270"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0930" (3/32)
Details
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
2
Included Angle
120
SAE or Metric
SAE
Angle per Side
60
Reach
(8x)
Overall Reach
0.7500" (3/4)
Type
I
Tip
0.0060"
Description
0.0930" (3/32) Neck DIA x 0.7500" (3/4) Reach x 60° per side Carbide Pointed Chamfer Cutter, 2 Flutes