  • Mfr # VDS403A18500
  • Zoro # G2750769
Overall Length
200 mm
Drill Bit Size
18.5 mm
Shank Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS403A18500
Overall Length
200 mm
Drill Bit Size
18.5 mm
Shank Dia.
20 mm
Flute Length
148 mm
Shank Length
50 mm
Drilling Depth
124.00mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
3.2100mm
Maximum Drilling Depth
124 mm
Decimal Equivalent
0.7283
Spiral
Standards
ANSI, DIN 6535,ISO
Helix Angle
28 Degrees
Spiral Direction
Conical Point
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Material Grade - Machining
WU25PD
Series
VDS403
Metric
Sheeter Drill
No
Helix Angle - Maximum
28 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 18.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.7283, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2