  • Zoro # G7271880
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
I
Overall Length
4.0000" (4)
Shank Size
0.5000" (1/2)
Neck Length
1.5000" (1-1/2)
Cutter Dia.
0.5000" (1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
19510-C3
Zoro #
G7271880
Overall Length
4.0000" (4)
Shank Size
0.5000" (1/2)
Neck Length
1.5000" (1-1/2)
Cutter Dia.
0.5000" (1/2)
Cutter Width
0.1880"
Neck Dia.
0.3120" (5/16)
Details
Type
I
Angle per Side
45
SAE or Metric
SAE
Included Angle
90
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.1880" Width x 1.5000" (1-1/2) Neck Length Carbide Double Angle Shank Cutter, 6 Flutes, AlTiN Coated