  • Mfr # 820008-C3
  • Zoro # G7210098
/ea
Key Features
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Length of Cut
0.0530"
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
820008-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Length of Cut
0.0530"
Split Length
0.3750" (3/8)
Details
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Included Angle
90
Number of Flutes
1
Single End/Double End
Double Ended
Angle
45
Finish
C3
Measurement System
Inch
Type
II
Flat on Part
0.0200"
Description
0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0200" Flat x 90° included Carbide Tipped Engraver DE, 1 Flute, AlTiN Coated