  • Zoro # G302588432
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.2580"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Overall Length
3.0000" (3)
Neck Dia.
0.1670"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
34711-C3
Zoro #
G302588432
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.2580"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Overall Length
3.0000" (3)
Neck Dia.
0.1670"
Cutting Dia.
0.1718"
Details
Number of Flutes
3
Finish
C3
LOC Multiple
(1.5x)
SAE or Metric
SAE
Overall Reach
1.3750" (1-3/8)
Reach
(5x)
Description
0.1718" Cutter DIA x 0.2580" Length of Cut x 1.3750" (1-3/8) Reach Carbide Square End Mill, 3 Flutes, AlTiN Coated