  • Mfr # IT-1601000
  • Zoro # G8274646
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0400 in
Shank Dia.
3/16 in
Style
Internal Threading Tool
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT-1601000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
.160"
Max. Depth
1.000"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1 in
Min. Hole Dia.
0.1600 in
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.1600"
Neck Dia.
0.1150"
Groove Width
0.0460"
Split Length
0.070"
Max. Bore Depth
1"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0400 in
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.0666 in
Series
IT
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Thread Direction
Right Hand
Offset Point
0.0230 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Max. Threads per Inch
56
Cutter Material
Included Angle
60 Degrees
Features
Min. Teeth per Inch
24
Offset
0.023"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0666 in, Threading