  • Mfr # RSB0200-C3
  • Zoro # G7131348
/ea
Key Features
Finish
C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSB0200-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Neck Dia.
0.0192"
Reamer Size
0.0200"
Margin Length
0.1400" (9/64)
Chamfer Length
0.0023"
Reamer Diameter
0.0200" (.5 mm)
Details
Finish
C3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Included Angle
90
Number of Flutes
4
Measurement System
Inch
Angle per Side
45
LOC Multiple
(7x)
Reach
(13x)
Overall Reach
0.2500" (1/4)
Description
0.0200" Reamer DIA x 0.1400" (9/64) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated