  • Mfr # RSB0300-C3
  • Zoro # G7134629
/ea
Key Features
Overall Length
2.0000" (2)
Included Angle
90
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Number of Flutes
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSB0300-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0290"
Reamer Size
0.0300"
Reamer Diameter
0.0300"
Margin Length
0.2180" (7/32)
Chamfer Length
0.0035"
Details
Included Angle
90
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Number of Flutes
4
Finish
C3
Finish - Machining
AlTiN
LOC Multiple
(7x)
Reach
(13x)
Angle per Side
45
Overall Reach
0.3750" (3/8)
Description
0.0300" Reamer DIA x 0.2180" (7/32) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated