  • Mfr # RSB0515-C3
  • Zoro # G7227668
/ea
Key Features
Included Angle
90
Measurement System
Inch
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
4
Finish - Machining
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSB0515-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0495"
Reamer Size
0.0515"
Reamer Diameter
0.0515"
Margin Length
0.3750" (3/8)
Chamfer Length
0.0052"
Details
Included Angle
90
Measurement System
Inch
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
4
Finish - Machining
AlTiN
Finish
C3
LOC Multiple
(7x)
Reach
(12x)
Overall Reach
0.6250" (5/8)
Angle per Side
45
Description
0.0515" Reamer DIA x 0.3750" (3/8) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated