  • Mfr # RRH1245-C3
  • Zoro # G7191846
/ea
Key Features
Overall Length
3.0000" (3)
Measurement System
Inch
Material - Machining
Carbide
Included Angle
90
Finish - Machining
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RRH1245-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3.0000" (3)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia.
0.1205"
Reamer Size
0.1245"
Reamer Diameter
0.1245"
Chamfer Length
0.0112"
Margin Length
0.7500" (3/4)
Details
Measurement System
Inch
Material - Machining
Carbide
Included Angle
90
Finish - Machining
AlTiN
Finish
C3
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single End
Coolant Through
N
Angle per Side
45
Center Cutting
N
LOC Multiple
(7x)
Reach
(12x)
Chip-Breaker
Overall Reach
1.5000" (1-1/2)
Weldon Flat
Description
0.1245" Reamer DIA x 0.7500" (3/4) Margin Length Carbide Right Hand Spiral Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated