  • Mfr # SAF0625-C3
  • Zoro # G7190814
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Cutter Dia.
4.0000" (4)
Finish
C3
Single End/Double End
Single End
Number of Flutes
80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SAF0625-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
4.0000" (4)
Overall Length
0.0625" (1/16)
Minor Diameter
1.0000" (1)
Cutter Width
0.0625" (1/16)
Details
Measurement System
Inch
Finish
C3
Single End/Double End
Single End
Number of Flutes
80
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Coolant Through
N
Weldon Flat
N
Chip-Breaker
Flutes
Center Cutting
Description
4.0000" (4) Cutter DIA x 0.0625" (1/16) Width CarbideSlitting Saw , 80 Flutes, AlTiN Coated