  • Zoro # G7125949
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Finish
UN
Length of Cut
0.0260"
Neck Dia.
0.0140"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G7125949
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0260"
Neck Dia.
0.0140"
Neck Length
0.0930" (3/32)
Milling Dia.
0.0310" (1/32)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Radius
0.0156" (1/64)
Details
Measurement System
Inch
Finish
UN
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Overall Reach
0.1190"
Right Hand Teeth
12
Wrap Angle
270
Left Hand Teeth
10
Description
0.0310" (1/32) Cutter DIA x 0.0930" (3/32) Neck Length x 270° Carbide Deburring Undercut End Mill, 12 RH Teeth, 10 LH Teeth