  • Mfr # SB1250S18
  • Zoro # G1695671
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
2-1/2"
Connection Type
socket
Screen Material
PVC
Housing Material
PVC
Max. Pressure
150 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB1250S18
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
2-1/2"
Height
22-5/16"
Screen Size
1/8"
Length
21 in
Mesh Size
0.13 in
Connection Size
2 1/2 in
Perforated Screen Size
0.1250 in
Details
Item
Basket Strainer
Connection Type
socket
Screen Material
Housing Material
Max. Pressure
150 psi
Mesh
1/8"
Gasket Material
FPM
Screen Area
199.31 sq in
Standards
NSF/ANSI 372, NSF/ANSI 61
Maximum Pressure
150 psi
Cover Type
Hand Removable
Maximum Pressure at 100 deg F
125 psi
Includes Screen
Yes
Application
Maximum Temperature
70 Degrees F
Strainer Type
Perforated
Strainer Style
Single
Series
SB
For Use With
Water
Description
Basket Strainer, Connection Size 2 1/2 in, Mesh Size 0.13 in, Screen Material PVC, Maximum Temperature 70 Degrees F, Cover Type Hand Removable, Height 22 5/16 in, Maximum Pressure at 100 deg F 125 psi, Strainer Style Single, Housing Material PVC, Connection Type Socket, Maximum Pressure 150 psi