  • Mfr # 33THY-CI062P34-FTI-B7
  • Zoro # G1612646
Key Features
Pipe Size
3"
Connection Type
Threaded
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
400 psi at 150 Degrees F WOG, 250 psi at 406 Degrees F WSP
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
33THY-CI062P34-FTI-B7
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
3"
Length
10"
Height
10 in
Port 3 Connection Size
1 1/2 in
Perforated Screen Size
0.062 in
Port 2 Connection Size
3 in
Port 1 Connection Size
3 in
Details
Item
Y Strainer
Connection Type
Threaded
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
Class
250
Blow-off Port
1-1/2"
Mesh
1/16"
Standards
ASTM A126 Class B
Gasket Material
Fiber
Screen Area
47.12 sq in
Port 3 Connection Type
NPT
Port 1 Connection Type
NPT
Strainer Type
Perforated
Includes Screen
Yes
Maximum Pressure at 100 deg F
400 psi
Seal Material
Graphite
Maximum Pressure
250 psi @ 406 Degrees F WSP, 400 psi @ 150 Degrees F WOG
Maximum Temperature
406 Degrees F
For Use With
Gas, Oil, Steam, Water
Port 2 Connection Type
Series
B7
Cv Flow Factor
47.12 gpm
Micron Rating
1,575 micron
Blow Off Port
1 1/2 in
Description
Y Strainer, Pipe Size 3 in, Maximum Pressure at 100 deg F 400 psi, Length 10 in, Height 10 in, Blow Off Port 1 1/2 in, Screen Material 304 Stainless Steel, Perforated Screen Size 0.0625 in, Mesh Size Not Applicable, Housing Material Cast Iron, Class 250, Cv Flow Factor 47.12 gpm, For Use With Gas, Oil, Steam, Water, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 400 psi, Maximum Temperature 406 Degrees F, Micron Rating 1,575 micron, Port 1 Connection Size 3 in, Port 1 Connection Type NPT