  • Mfr # RV2150TE
  • Zoro # G0258246
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/2"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
CPVC
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RV2150TE
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Height
13 1/4 in
Overall Length
4 5/16 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Inlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Body Material
CPVC
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Pressure Range
5 to 75 psi
Seat Material
EPDM
Test Lever
Test Lever Not Included
Factory Set Pressure
25 psi
Temp. Range
40 Degrees to 140 Degrees F
Disc Material
Spring Material
Stainless Steel
Standards
ASTM D1784
Product Type
Pressure Relief Valve
Operating Pressure - Minimum
5 psi
Inlet Connection Gender
Female
Outlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Maximum
150 psi
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Minimum
40 Degrees F
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material CPVC, Inlet Type FNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 25 psi, Pressure Range 5 to 75 psi, Not Applicable BtuH, Disc Material CPVC, Overall Height 13 1/4 in, Overall Length 4 5/16 in, Seat Material EPDM, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 40 Degrees to 140 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASTM D1784