  • Mfr # SV50075SV24AD
  • Zoro # G307967478
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Water
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
3/4 in
Inlet Connection Type
IPS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SV50075SV24AD
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Pipe Size
3/4 in
Overall Length
5-7/16 in
Overall Height
6-5/8 in
Orifice Diameter
3/8 in
Details
For Media
Water
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
IPS
Outlet Connection Type
Voltage
24V AC/DC
Valve Type
Inline Single
Operation Type
Direct Acting
Seal Material
FPM
Operating Pressure Differential - Maximum
90 psi Water
Operating Pressure Differential - Minimum
0 psi
Item
Solenoid Valve
Compliance
CSA, UL
Body Material
PVDF
Standards
CSA, UL Listed
Coil Insulation Class
F
Coil Enclosure
Without Junction Box, Watertight
Electrical Connections
1/2 in Conduit; SJ-Type Cord
Valve Body Style
Straight
Includes Seal
Yes
Thread Type
NPT
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
Not Rated
Coefficient of Volume (Cv)
3.2
Ambient Temperature - Maximum
240 Degrees F
Airflow - Maximum
7 gpm
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
Environmental Rating
Corrosive, Indoor, Outdoor
Fluid Temperature - Maximum
200 Degrees F
Fluid Temperature - Minimum
120 Degrees F
Mounting Orientation
Horizontal or Vertical
Ambient Temperature - Minimum
10 Degrees F
Includes Coil
Yes
Wattage
19.2 W
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
NEMA Enclosure Rating
4
Operating Pressure Differential Water - Maximum
90 psi
Flow Rate - Maximum
7 gpm
Description
Solenoid Valve, Valve Ways 2-Way, Valve Starting Configuration Normally Closed, Valve Type Inline Single, Nominal Pipe Size 3/4 in, Orifice Diameter 3/8 in, Body Material PVDF, Coefficient of Volume (Cv) 3.2, Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum Not Rated, Operating Pressure Differential Fuel Gas - Maximum Not Applicable, Seal Material FPM, Voltage 24V AC/DC, Operating Pressure Differential Fuel Oil - Maximum Not Applicable, Coil Enclosure Without Junction Box, Watertight