  • Mfr # YC20150TE
  • Zoro # G6654532
Hex Size
2"
Connection Type
Threaded
Connection
Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
YC20150TE
Hex Size
2"
Length
6.63"
Overall Height
5-53/64"
Width
2.63"
Overall Length
12.07 in
Seal Material
EPDM
Flow - Valves
45.00 gpm
Seal Material - Check Valves
EPDM
Max. Water Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Max. Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Cracking Pressure
3 psi
Connection Type - Check Valves
FNPT x FNPT
Cracking Pressure - Check Valves
1.000 psi
Max. Water Pressure - Valves
150 psi @ 70 Degrees F
Connection Type - Side 1
NPT
Maximum Pressure - Operating
150 psi
Connection Type - Side 2
NPT
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Y, Body Material - Valves CPVC, Pipe or Tube Size 1 1/2 in, Connection Type FNPT x FNPT, Cracking Pressure 1 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material EPDM, Max. Temp. - Valves 190 Degrees F, Min. Temp. - Valves 40 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 150 psi @ 70 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material EPDM, Flow - Valves 45 gpm, Full Flow - Valves Yes