  • Mfr # YC10150TU
  • Zoro # G7101035
Hex Size
2"
Connection Type
Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
YC10150TU
Hex Size
2"
Overall Height
6 7/8 in
Length
12 5/64 in
Width
4 3/4 in
Overall Length
12.07 in
Connection Type
Threaded
Mechanism and Body Design
Y True Union
Flow - Valves
45.0 gpm
Cracking Pressure
3 psi
Max. Water Pressure - Valves
150 psi @ 70 Degrees F
Max. Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Connection Type - Check Valves
FNPT x FNPT
Cracking Pressure - Check Valves
1.0 psi
Max. Water Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Item
True Union Y Check Valve
Seal
Type
True Union
Connection Type - Side 1
NPT
Connection Type - Side 2
NPT
Maximum Pressure - Operating
150 psi
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Y True Union, Body Material - Valves PVC, Pipe or Tube Size 1 1/2 in, Connection Type FNPT x FNPT, Cracking Pressure 1 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material FPM, Max. Temp. - Valves 140 Degrees F, Min. Temp. - Valves 40 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 150 psi @ 70 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material FPM, Flow - Valves 45 gpm, Full Flow - Valves Yes