  • Mfr # YS10150S
  • Zoro # G2755487
Pipe Size
1-1/2"
Connection Type
socket
Max. Pressure
150 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
YS10150S
Pipe Size
1-1/2"
Length
6 5/8 in
Mesh Size
20 mesh
Port 3 Connection Size
1 1/2 in
Port 1 Connection Size
1 1/2 in
Connection Type
socket
Max. Pressure
150 psi
Maximum Pressure at 100 deg F
125 psi
Cv Flow Factor
28 gpm
Maximum Pressure
125 at 100 Degrees F, 150 psi
Description
Y Strainer, Pipe Size 1 1/2 in, Maximum Pressure at 100 deg F 125 psi, Length 6 5/8 in, Height 5 7/8 in, Blow Off Port 1 1/2 in, Screen Material PVC, Perforated Screen Size Not Applicable, Mesh Size 0.0313 in, Housing Material PVC, Cv Flow Factor 28 gpm, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 150 psi, Port 1 Connection Size 1 1/2 in, Port 1 Connection Type Socket, Port 2 Connection Size 1 1/2 in, Port 2 Connection Type Socket, Port 3 Connection Size 1 1/2 in