  • Mfr # DVM-80UVM
  • Zoro # G9124351
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
1%
Standards
CE
Auto Power Off
Yes
Includes
(2) 025-OLPS-5 Overhead Brass Hook Probes, CS-DVM Case
Power Source
Battery
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DVM-80UVM
Country of Origin
United States
Dimensions
Tool Height
1.4 in
Tool Width
5 in
Tool Length
4.3 in
Battery Size
9V
Details
Item
Digital Voltmeter
Accuracy
1%
Standards
CE
Auto Power Off
Yes
Includes
Power Source
Battery
Number of Digits
3
Voltage Range
5V to 40kV
Display
Backlit
Auto Ranging
Features
For Use On
Assessor Hi/Low, Power Distribution Equipment, Transmission Lines
Compatible Hot Stick
Greenlee S-4H, S-6H
Battery Chemistry
Alkaline, Lithium
Detector Type
Personal Voltage Detector
Minimum AC Voltage Measured
16 V
Includes Batteries
Voltage Accuracy
+/-1.00%
Display Type
Digital
Alert Type
Digital Display
Testing Functions
Phasing, Voltage Measurement
CAT Safety Rating
CAT IV
Display Screen Type
LCD with Backlight
Frequency Rating
25 to 1,000 Hz
Minimum DC Voltage Measured
5 V
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Number of Voltage Ranges
2
Maximum DC Voltage Measured
80 kV
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Maximum AC Voltage Measured
1,000 V